Najczęściej przez Was zadawane pytania


Baza wiedzy kulinarnej


W bazie wiedzy Pod okapnikiem spróbuję odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Wasze pytania i moje odpowiedzi

Gorącą, zaraz po ugotowaniu zupę należy przelać do słoików, słoik wytrzeć ręcznikiem papierowym i dobrze zakręcić, a następnie obrócić do góry dnem i postawić na blacie, najlepiej na ściereczce lnianej. Po wystudzeniu słoiki z zupą wstawić do lodówki. Tak przygotowana zupa może stać w lodówce nawet 2 - 3 tygodnie. Ja mam zawsze zapas zup pod ręką. W dzisiejszych zabieganych czasach jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wspomniałam o tym w przepisie na krupnik.
Całą operację należy robić bardzo ostrożnie aby się nie poparzyć. Najlepiej przygotować słoiki z szerokim otworem i aby zupa nie wylewała się poza słoik - odpowiedniej wielkości także chochelkę, bo można naprawdę się poparzyć. Pamiętać należy aby przed nalewaniem zupy przelać słoik wrzątkiem.
W tym celu w dużym naczyniu należy umieścić kurki, posypać solą i na chwilę zalać wrzątkiem. Wymieszać, a gdy grzyby wypłyną na powierzchnię od razu wybierać je łyżką cedzakową na durszlak. Na spodzie naczynia osiądą zanieczyszczenia i piasek. Dokładnie jest to pokazane w galerii zdjęć tutaj. Należy to robić bardzo szybko, aby kurki nie nabrały wody i nie straciły smaku. Zazwyczaj tę czynność należy powtórzyć dwu-trzykrotnie. Dlatego zanim zabierzemy się za oczyszczanie kurek należy przygotować odpowiednią ilość wrzątku.
Jak wszystkie rośliny strączkowe bób ma działanie wzdymające i wiatropędne. Jednak odpowiednie przygotowanie bobu do spożycia może zapobiec jelitowym dolegliwościom. Wypłukany pod bieżącą wodą bób należy zalać gorącą wodą i odstawić na godzinę, po czym wodę odlać i zalać świeżą, dodając pod koniec gotowania sól. Bób gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu do momentu zmarszczenia skórki. Bób młody gotujemy krótko, zwykle jest to czas około 7 - 10 minut. Stary, dojrzały bób wymaga dłuższego gotowania, zwykle jest to około 15 - 20 minut. Młody bób spożywamy ze skórką, ze starszego należy skórkę zdjąć, choć to w niej jest najwięcej substancji odżywczych. Jeśli jest to możliwe wybieramy bób twardy, intensywnie zielony, bez podejrzanych przebarwień.
Aby kruszonka nam się nie zmarnowała, można ją przesypać do małych pojemników i zamrozić.
Po upieczeniu pierniki należy ułożyć w słoju lub w puszce. Dodać kawałki jabłka, oddzielić je od pierników folią. Jabłko zapewni wilgoć i pierniki długo zachowają świeżość i zmiękną. Pamiętać należy aby kawałki jabłka wymienić raz na 2 - 3 dni.
Nasiona fasoli po kilkukrotnym wypłukaniu z brudu należy zalać letnią wodą z dodatkiem soli i pozostawić na noc, ale nie dłużej niż na 12 godzin. Zepsute ziarna, które wypłyną na powierzchnię usunąć. Uzupełnić wodę na 2 - 3 palce nad fasolę. Fasolę ugotować w tej samej wodzie, w której była namaczana, a następnie w tej samej wodzie wystudzić. Czas gotowania około 60 minut.
W tym celu należy awokado skropić sokiem z cytryny.
W tym celu palcem sprawdzamy sprężystość skórki, po naciśnięciu skórka powinna wrócić do pierwotnego kształtu.
Jajka należy gotować w słonej wodzie. Na średniej wielkości garnek /6-7 sztuk jajek/ dodajemy jedną łyżeczką soli. Po ugotowaniu odlewamy wodę i zalewamy jajka zimną wodą. Skorupkę obierzemy bez problemu.
Ciasto kruche zagniata się szybko, tak, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Ciasta kruchego nie można długo wyrabiać, ponieważ tłuszcz w nim zawarty staje się mazisty, oblepia ręce i stolnicę, przez co ubywa go z ciasta, a tym samym zmniejsza się kruchość ciasta i ciasto staje się twarde. Ponadto ciasto z trudnością daje się wałkować, pęka i kruszy się.
Do wyrobu kruchego ciasta w zasadzie powinno się użyć cukru pudru. Gruby cukier kryształ zmniejsza kruchość ciasta i ogólnie pogarsza wygląd estetyczny wypieku, w którym widoczne będą ciemne kryształy skarmelizowanego cukru. Możemy jednak użyć cukier o drobnym krysztale, uprzednio utartym z żółtkami.
Czas moczenia śledzi jest uzależniony od rodzaju i wielkości śledzi, oraz stopnia zasolenia. Płaty śledziowe z solanki moczymy zwykle kilka godzin. Śledzie z beczki wymagają dłuższego moczenia, nawet całej doby. Śledzie moczymy zawsze w zimnej, kilkakrotnie zmienianej wodzie.
Gofrownica powinna mieć moc co najmniej 1000 W. Możemy oczywiście użyć gofrownicy o niższej mocy, ale gofry nie będą wystarczająco chrupiące. Choć oczywiście pozostaną jadalne.
Jajka na twardo nie powinno się gotować dłużej niż 10 minut, bo wtedy żółtka robią się gumowate i będą miały siną obrączkę. Oczywiście czas gotowania liczymy od momentu, kiedy woda zaczyna wrzeć.
Tak, z ciemniejszej mąki również otrzymuje się dobre ciasto, szczególnie jeśli doda się do niego trochę mąki ziemniaczanej, podnoszącej delikatność pieczywa i poprawiającej kruchość.
Szklanka szklance nierówna. Odpowiedź na to pytanie lub podobne znajdziesz w tabela miar i wagi opublikowanej na blogu. :)