Najczęściej przez Was zadawane pytania


Baza wiedzy kulinarnej


W bazie wiedzy Pod okapnikiem spróbuję odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Wasze pytania i moje odpowiedzi

Nie należy zbyt gwałtownie wylewać galaretki nawet na mocno stężoną masę sernikową, ponieważ strumień tężejącej galaretki jest ciężki i może zrobić w serniku dziury. Żeby uniknąć całkowitej klapy, najlepiej wylewać galaretkę powoli za pomocą chochelki.
W upał należy użyć o połowę mniej wody, czyli na 2 galaretki użyć tyle wody co na jedno opakowanie.
Wszelkie sosy, majonezy i tym podobne dodajemy do sałatek przez samym podaniem. Inaczej sałatka nam oklapnie, bo składniki puszczą zbyt dużo wody.
Jeśli chcemy dodać rzodkiewkę do pasty to najlepiej pokroić ją w kostkę, gdyż starta puści zbyt dużo wody i pasta nie będzie smaczna.
Z pora należy odciąć górną część (ciemnozielone liście). Liście można wykorzystać do gotowania bulionu, lub rosołu. Pozostałą część pora przekroić wzdłuż na pół. Wypłukać pora pod strumieniem wody rozchylając poszczególne warstwy, aby wymyć ziemię. Następnie pokroić w poprzek w półksiężyce, pomijając korzonek. Drugi sposób to płukanie już po pokrojeniu w misce z zimną wodą, potem należy pora odcedzić na durszlaku, a następnie osuszyć na ręczniku papierowym. Duży wyrośnięty por należy po pokrojeniu sparzyć wrzątkiem i zahartować zimną wodą. Młodego pora po umyciu, pokrojeniu i osuszeniu, od razu dodajemy do sałatki.
Aby ser żółty się nie kruszył i nie ciągnął po tarce podczas ścierania, należy go wcześniej schłodzić w zamrażalniku, a tarkę wysmarować oliwą. Wspomniałam o tym w przepisie na tort sałatkowy.
Rodzynki i suszone owoce mogą być konserwowane dwutlenkiem siarki. To utleniający związek, który zapobiega ciemnieniu owoców. Jeśli na opakowaniu widnieje tajemniczy kod E 220 lub E-220 - to należy owoce wypłukać kilka razy w ciepłej wodzie, a następnie sparzyć wrzątkiem. W niektórych marketach można już kupić rodzynki i suszone owoce bez konserwantów. I takich szukajcie.
To zależy od wielkości buraków. Mniejsze buraczki gotujemy zwykle około 30 minut, większe od 40 do nawet 60 minut.
Ziemniaki gotowane w mundurkach nie popękają podczas gotowania w osolonej wodzie.
Majonez najlepiej się ubija w wysokim naczyniu o średnicy nieco większej od końcówek miksera lub blendera. Zdjęcie w galerii w przepisie na domowy majonez.
Do zagęszczenia zup i sosów można używać mąki ziemniaczanej. W przeciwieństwie do tradycyjnej mąki pszennej zaklepka z mąki ziemniaczanej nie zakłóca smaku potrawy. Zwykle używa się jej w proporcji: 1 łyżeczka na pół litra sosu, lub 1 łyżka na jeden litr rzadkiej wodnistej zupy. W przypadku zupy treściwej należy użyć mniej mąki ziemniaczanej, aby nie otrzymać gęstego kisielu. Pożądaną miarkę mąki ziemniaczanej rozpuszcza się (ciągle mieszając) w niewielkiej ilości wody, a następnie do razu wlewa strumieniem do potrawy. Chwilę jeszcze gotując ją na wolnym ogniu do zgęstnienia. Zaklepka z mąki ziemniaczanej jest bardzo zdrowa, polecam ją nie tylko bezglutenowcom. Zaklepkę z mąki ziemniaczanej użyłam do zupy gulaszowej.
Oczywiście, że tak. Niestety świeże drożdże są dostępne w sprzedaży tylko w opakowaniach po 100g. Zazwyczaj nie potrzebujemy na raz ich tylu użyć, chyba, że organizujemy duże przejęcie i będziemy wypiekać sporo ciast drożdżowych lub innego pieczywa na bazie drożdży. Jeśli więc po otwarciu opakowania nie zużyjemy od razu wszystkich drożdży to należy je podzielić na części i zamrozić. Oczywiście mrozimy drożdże świeże, czyli takie, które mają dobrą datę ważności, nie mają podejrzanego zapachu, oraz nie mają śladów pleśni i zeschniętych brzegów. Najlepiej podzielić je na 10 gramowe kawałeczki, zawinąć szczelnie w folię przeźroczystą i włożyć do zamrażalnika. Tak zabezpieczone drożdże mogą być przechowywane w zamrażalce nawet do pół roku. Rozmrażamy je w temperaturze pokojowej, ale nigdy już ponownie nie zamrażamy, rozmrożone nie zużyte drożdże należy wyrzucić.
Najpierw w celu usunięcia szkodliwych bakterii, jarmuż należy namoczyć w kwaśnej wodzie. W tym celu na jeden litr zimnej wody należy wlać pół szklanki octu jabłkowego i moczyć jarmuż przez 2-3 minuty. Następnie w celu pozbycia się pestycydów należy namoczyć jarmuż w roztworze alkalicznym. W tym celu na jeden litr zimnej wody należy wsypać 1 łyżkę sody kuchennej i moczyć jarmuż przez 2-3 minuty. A na koniec wypłukać w czystej wodzie. Wyciąć części twarde i potargać lub posiekać liście. Jest to dokładnie opisane tutaj.
Ziele angielskie należy do roślin psiankowatych, które nie są zalecane w diecie osób chorujących na SM, boreliozę, lub w diecie osób cierpiących na przewlekłe zapalenie stawów. Ziele angielskie można zastąpić wówczas goździkami. Mielonymi, lub dodawanymi w całości w zależności od przygotowywanej potrawy.
Postępujemy tutaj podobnie jak z jej białą koleżanką. Najpierw fasolę mung należy wypłukać, a następnie zamoczyć na noc w letniej wodzie do wysokości dwa palce ponad nasiona. Jeśli nie jest to możliwe, to zamoczyć fasolę chociaż na kilka godzin. Gotujemy fasolę w świeżej wodzie z dodatkiem soli. Proces namaczania skraca czas gotowania fasoli, zapobiega wzdęciom i sprawi, że organizm łatwiej przyswoi cenne substancje odżywcze. Więcej informacji w przepisie Zupa Mung Dal.
Cały proces pasteryzacji słoików z mielonym mięsem został opisany w przepisie na domową mielonkę.
Gorącą, zaraz po ugotowaniu zupę należy przelać do słoików, słoik wytrzeć ręcznikiem papierowym i dobrze zakręcić, a następnie obrócić do góry dnem i postawić na blacie, najlepiej na ściereczce lnianej. Po wystudzeniu słoiki z zupą wstawić do lodówki. Tak przygotowana zupa może stać w lodówce nawet 2 - 3 tygodnie. Ja mam zawsze zapas zup pod ręką. W dzisiejszych zabieganych czasach jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wspomniałam o tym w przepisie na krupnik.
Całą operację należy robić bardzo ostrożnie aby się nie poparzyć. Najlepiej przygotować słoiki z szerokim otworem i aby zupa nie wylewała się poza słoik - odpowiedniej wielkości także chochelkę, bo można naprawdę się poparzyć. Pamiętać należy aby przed nalewaniem zupy przelać słoik wrzątkiem.
W tym celu w dużym naczyniu należy umieścić kurki, posypać solą i na chwilę zalać wrzątkiem. Wymieszać, a gdy grzyby wypłyną na powierzchnię od razu wybierać je łyżką cedzakową na durszlak. Na spodzie naczynia osiądą zanieczyszczenia i piasek. Dokładnie jest to pokazane w galerii zdjęć tutaj. Należy to robić bardzo szybko, aby kurki nie nabrały wody i nie straciły smaku. Zazwyczaj tę czynność należy powtórzyć dwu-trzykrotnie. Dlatego zanim zabierzemy się za oczyszczanie kurek należy przygotować odpowiednią ilość wrzątku.
Jak wszystkie rośliny strączkowe bób ma działanie wzdymające i wiatropędne. Jednak odpowiednie przygotowanie bobu do spożycia może zapobiec jelitowym dolegliwościom. Wypłukany pod bieżącą wodą bób należy zalać gorącą wodą i odstawić na godzinę, po czym wodę odlać i zalać świeżą, dodając pod koniec gotowania sól. Bób gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu do momentu zmarszczenia skórki. Bób młody gotujemy krótko, zwykle jest to czas około 7 - 10 minut. Stary, dojrzały bób wymaga dłuższego gotowania, zwykle jest to około 15 - 20 minut. Młody bób spożywamy ze skórką, ze starszego należy skórkę zdjąć, choć to w niej jest najwięcej substancji odżywczych. Jeśli jest to możliwe wybieramy bób twardy, intensywnie zielony, bez podejrzanych przebarwień.
Aby kruszonka nam się nie zmarnowała, można ją przesypać do małych pojemników i zamrozić.
Po upieczeniu pierniki należy ułożyć w słoju lub w puszce. Dodać kawałki jabłka, oddzielić je od pierników folią. Jabłko zapewni wilgoć i pierniki długo zachowają świeżość i zmiękną. Pamiętać należy aby kawałki jabłka wymienić raz na 2 - 3 dni.
Nasiona fasoli po kilkukrotnym wypłukaniu z brudu należy zalać letnią wodą z dodatkiem soli i pozostawić na noc, ale nie dłużej niż na 12 godzin. Zepsute ziarna, które wypłyną na powierzchnię usunąć. Uzupełnić wodę na 2 - 3 palce nad fasolę. Fasolę ugotować w tej samej wodzie, w której była namaczana, a następnie w tej samej wodzie wystudzić. Czas gotowania około 60 minut.
W tym celu należy awokado skropić sokiem z cytryny.
W tym celu palcem sprawdzamy sprężystość skórki, po naciśnięciu skórka powinna wrócić do pierwotnego kształtu.
Jajka należy gotować w słonej wodzie. Na średniej wielkości garnek /6-7 sztuk jajek/ dodajemy jedną łyżeczką soli. Po ugotowaniu odlewamy wodę i zalewamy jajka zimną wodą. Skorupkę obierzemy bez problemu.
Ciasto kruche zagniata się szybko, tak, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Ciasta kruchego nie można długo wyrabiać, ponieważ tłuszcz w nim zawarty staje się mazisty, oblepia ręce i stolnicę, przez co ubywa go z ciasta, a tym samym zmniejsza się kruchość ciasta i ciasto staje się twarde. Ponadto ciasto z trudnością daje się wałkować, pęka i kruszy się.
Do wyrobu kruchego ciasta w zasadzie powinno się użyć cukru pudru. Gruby cukier kryształ zmniejsza kruchość ciasta i ogólnie pogarsza wygląd estetyczny wypieku, w którym widoczne będą ciemne kryształy skarmelizowanego cukru. Możemy jednak użyć cukier o drobnym krysztale, uprzednio utartym z żółtkami.
Czas moczenia śledzi jest uzależniony od rodzaju i wielkości śledzi, oraz stopnia zasolenia. Płaty śledziowe z solanki moczymy zwykle kilka godzin. Śledzie z beczki wymagają dłuższego moczenia, nawet całej doby. Śledzie moczymy zawsze w zimnej, kilkakrotnie zmienianej wodzie.
Gofrownica powinna mieć moc co najmniej 1000 W. Możemy oczywiście użyć gofrownicy o niższej mocy, ale gofry nie będą wystarczająco chrupiące. Choć oczywiście pozostaną jadalne.
Jajka na twardo nie powinno się gotować dłużej niż 10 minut, bo wtedy żółtka robią się gumowate i będą miały siną obrączkę. Oczywiście czas gotowania liczymy od momentu, kiedy woda zaczyna wrzeć.
Tak, z ciemniejszej mąki również otrzymuje się dobre ciasto, szczególnie jeśli doda się do niego trochę mąki ziemniaczanej, podnoszącej delikatność pieczywa i poprawiającej kruchość.
Szklanka szklance nierówna. Odpowiedź na to pytanie lub podobne znajdziesz w tabela miar i wagi opublikowanej na blogu. :)