Zielony koktail z jarmużem


Koktajl z jarmużu, banana, jabłka i kiwi



Najlepiej mi smakują koktajle ze świeżych owoców, dlatego w upalne dni często je przygotowuję. Gdy zaś za oknem ziąb szykuję rozgrzewającą kawę orkiszową.

Aby przygotować zielony koktajl mocy należy wziąć 3 garści rozdrobnionego jarmużu, ze 2 banany - najlepiej dojrzałe, jedno kiwi, jedno soczyste jabłko, sok z połówki cytryny i szczyptę kurkumy. Warzywa i owoce należy zblendować i uzupełnić wodą mineralną, lub zwykłą. Ja dodaję kranówę, bo piję ją na co dzień, nie kupuję wody w plastikowych butelkach. Butelki plastikowe zawierają dioksyny, które przedostają się do organizmu i są wyjątkowo niezdrowe. Mieszkam na Śląsku gdzie Katowickie Wodociągi * dokładają wszelkich starań, aby mieszkańcom Katowic zapewnić dobrą wodę z sieci. Jej skład jest porównywalny z dostępną w sklepach wodą źródlaną.

Jarmuż bogactwo witamin i pierwiastków życia.

Podobnie jak jego kuzyni i kuzynki z rodziny kapustowatych - jarmuż zawiera sulforafan (związek o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym). Ponadto jarmuż działa wzmacniająco na kości, to on ze wszystkich warzyw posiada największe stężenie wapnia. Zaś dzięki dużym pokładom witaminy K wspomaga nasz układ krzepnięcia. Zawiera także bardzo dużą ilość błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę naszych jelit.

Jarmuż najlepiej spożywać na surowo, w postaci koktajlów dobrze komponuje się z bananem, jabłkiem, gruszką, kiwi i korzeniem imbiru. Niestety jest podatny na wchłanianie pestycydów, jeśli więc nie mamy pewności skąd pochodzi, najlepiej poddać go trzykrotnemu płukaniu. Najpierw w celu usunięcia szkodliwych bakterii jarmuż należy namoczyć w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego, następnie aby usunąć pestycydy jarmuż należy namoczyć w wodzie z dodatkiem sody kuchennej. I na koniec wypłukać w czystej wodzie. W instrukcji poniżej podane są poszczególne etapy przygotowania jarmużu do spożycia.


*Dlaczego w Katowicach można pić wodę z kokotka? Odsyłam do serwisu Śląskie Nasze Miasto i artykułu.

Przepis dla 4 osób

Składniki

  • jarmuż 3 duże garści posiekanych liści
  • banany dojrzałe 2 sztuki
  • kiwi 2 sztuki
  • jabłko 1 sztuka
  • sok z połówki cytryny
  • kurkuma szczypta
  • woda mineralna, źródlana 1 szklanka (opcjonalnie)

Płukanie jarmużu krok pierwszy

  • zimna woda 1 litr
  • ocet jabłkowy 0.5 szklanki

Instrukcje

  1. Przygotuj roztwór kwaśny z dodatkiem octu jabłkowego. Na jeden litr wody wlej pół szklanki octu jabłkowego. Mocz jarmuż przez 2-3 minuty. W ten sposób usuniesz szkodliwe bakterie.

Płukanie jarmużu krok drugi

  • zimna woda 1 litr
  • soda kuchenna 1 łyżka

Instrukcje

  1. Przygotuj roztwór alkaliczny. Na jeden litr wody wsyp 1 łyżkę sody kuchennej. Mocz jarmuż przez 2-3 minuty. W ten sposób usuniesz pestycydy.

Płukanie jarmużu krok trzeci

  • zimna woda 1 litr

Instrukcje

  1. Wypłucz jarmuż w czystej zimnej wodzie. Osusz na durszlaku, potargaj liście, wycinając twarde środki.

Kolejne czynności

  1. Po przygotowaniu jarmużu jak wyżej, obierz kiwi i banany ze skórki. Wyciśnij sok z połówki cytryny. Jeśli nie wierzysz w moc swojego blendera obierz ze skórki również jabłko.
  2. Owoce i rozdrobniony jarmuż zblenduj razem z kurkumą i sokiem z cytryny. W zależności jakie lubisz koktajle dodaj taką ilość wody, aby uzyskać gęstość jaką lubisz. Ja lubię gęste koktajle, więc tej wody dodaję mniej, na podane proporcje dodałam tylko jedną szklankę wody.
  3. Rozlej koktajl do szklanek i rozpocznij delektowanie. Pij małymi łykami, to nie płyn do ugaszenia pragnienia. Pamiętaj, że witaminy to bardzo ulotne substancje, po kilku godzinach, a nie daj Boże na drugi dzień, koktajl będzie bez wartości.
Całkowity czas przygotowania: 10 minut

Smacznego.


Powiązane przepisy

Koktaijl z truskawek i limonki

Orzeźwiający, lekko kwaskowaty różowy koktajl ze świeżych truskawek z dodatkiem soku z limonki. Przygotowany na bio-maślance, pyszny i sycący dodatek do śniadania lub na podwieczorek. Uwielbiany nie tylko przez dzieci.

Kawa orkiszowa gotowana

Odżywcza i detoksykacyjna kawa orkiszowa z nutą korzennych przypraw i mleczkiem kokosowym. Polecam ją zamiast klasycznej małej czarnej.

Napój z maślanki i utartych żółtek

Kogel mogel w maślance. Lekko słodki i kwaskowaty napój z dodatkiem soku z cytryny i miodu. Schłodzony doskonale nadaje się na upalne dni.

Miary, pomiary, dozowanie