Najlepiej mi smakują koktajle ze świeżych owoców, dlatego w upalne dni często je przygotowuję. Gdy zaś za oknem ziąb szykuję rozgrzewającą kawę orkiszową.
Aby przygotować zielony koktajl mocy należy wziąć 3 garści rozdrobnionego jarmużu, ze 2 banany - najlepiej dojrzałe, jedno kiwi, jedno soczyste jabłko, sok z połówki cytryny i szczyptę kurkumy. Warzywa i owoce należy zblendować i uzupełnić wodą mineralną, lub zwykłą. Ja dodaję kranówę, bo piję ją na co dzień, nie kupuję wody w plastikowych butelkach. Butelki plastikowe zawierają dioksyny, które przedostają się do organizmu i są wyjątkowo niezdrowe. Mieszkam na Śląsku gdzie Katowickie Wodociągi * dokładają wszelkich starań, aby mieszkańcom Katowic zapewnić dobrą wodę z sieci. Jej skład jest porównywalny z dostępną w sklepach wodą źródlaną.
Podobnie jak jego kuzyni i kuzynki z rodziny kapustowatych - jarmuż zawiera sulforafan (związek o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym). Ponadto jarmuż działa wzmacniająco na kości, to on ze wszystkich warzyw posiada największe stężenie wapnia. Zaś dzięki dużym pokładom witaminy K wspomaga nasz układ krzepnięcia. Zawiera także bardzo dużą ilość błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę naszych jelit.
Jarmuż najlepiej spożywać na surowo, w postaci koktajlów dobrze komponuje się z bananem, jabłkiem, gruszką, kiwi i korzeniem imbiru. Niestety jest podatny na wchłanianie pestycydów, jeśli więc nie mamy pewności skąd pochodzi, najlepiej poddać go trzykrotnemu płukaniu. Najpierw w celu usunięcia szkodliwych bakterii jarmuż należy namoczyć w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego, następnie aby usunąć pestycydy jarmuż należy namoczyć w wodzie z dodatkiem sody kuchennej. I na koniec wypłukać w czystej wodzie. W instrukcji poniżej podane są poszczególne etapy przygotowania jarmużu do spożycia.
*Dlaczego w Katowicach można pić wodę z kokotka? Odsyłam do serwisu Śląskie Nasze Miasto i artykułu.
Smacznego.