Tradycyjny kompot z rabarbaru


Kompot rabarbarowyKompot należy do tradycyjnych polskich napojów sporządzanych ze świeżych i suszonych owoców, ma smak, którego próżno by szukać w gotowych sokach z kartonu. Wielu z nas przypomina dzieciństwo i wakacje u dziadków. Moje wspomnienia z dzieciństwa wiążą się przede wszystkim z ogrodem pełnym warzyw, drzew i krzewów owocowych, w którym dziadek spędzał większość czasu i pozwalał mi pomagać.

Z początkiem wiosny w ogrodzie królował rabarbar i ziół było pod dostatkiem, nieopodal płotu rosła mięta i pokrzywa, z której dziadek robił najlepszą jajecznicę na świecie. Łodygi rabarbaru jedliśmy najczęściej na surowo maczając je tylko w cukrze, zaś dziadek kroił je na kawałki i gotował z nich rabarbarowy kompot. Oczywiście było w nim pełno farfocli, czasem był niedosłodzony, ale i tak smakował najlepiej.


Rabarbar doskonale nadaje się także do ciast drożdżowych, deserów, syropów, kisielów, a nawet wina. W swym składzie zawiera witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B, pierwiastki życia: potas, wapń, żelazo i magnez, a także błonnik regulujący pracę jelit. Warzywo nie każdemu będzie jednak służyć, z uwagi na duże ilości szczawianów może prowadzić do kamicy nerkowej. Na szczęście w wyniku procesu gotowania w wodzie ilość zawartych w nim szczawianów spada o 50%.

Przepis dla 4 osób

Składniki

  • woda 3 litry
  • łodygi rabarbaru 1 kg
  • cukier trzcinowy 6 łyżek (opcjonalnie według smaku)

Instrukcje

  1. Z łodyg rabarbaru odetnij niejadalne części: liście i korzeń, a następnie łodygi dokładnie umyj. Starsze przerośnięte łodygi obierz ze skóry. Młode łodygi nie wymagają obierania.
  2. Pokrój łodygi w 2 - 3 cm kawałki. Wrzuć do garnka, zalej wodą i dodaj cukier.
  3. Gdy kompot zacznie wrzeć przykręć panik i gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut.
  4. Przecedź kompot do drugiego garnka przez metalowe sitko. Odsącz dobrze farfocle rabarbaru, aby wydobyć jak najwięcej soku.
  5. W zależności od upodobań podawaj do picia ciepły lub zimny. W upalne dni dodaj kostki lodu lub liście mięty.
Całkowity czas przygotowania: 30 minut

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią


Powiązany przepis

Deser z rabarbaru i malin

Pyszny deser przygotowany z ugotowanego rabarbaru i greckiego gęstego jogurtu, udekorowany świeżymi malinami i miętą. Słodka deserowa przekąska na wiele okazji.

Miary, pomiary, dozowanie