Lemoniada z agrestu
W upalne dni doskonale ugasi pragnienie lemoniada agrestowa przygotowana w formie koncentratu. Do zrobienia koncentratu użyć należy: agrestu, cytryny, mięty i cukru trzcinowego. Owoce i miętę ułożyć należy w dużym słoju i zalać wodą zagotowaną z cukrem trzcinowym, po czym odstawić do przegryzienia.
Kiedy już chcemy podać lemoniadę, koncentrat wystarczy rozcieńczyć z wodą do smaku i podać z lodem. Woda może być zwykła, lub gazowana - jak kto woli. Jeśli przygotujemy koncentrat w większej ilości, należy go przelać przez sito i przechowywać w lodówce. Do jednej szklanki o pojemności 240 ml wystarczy wlać 2 - 3 cm koncentratu i uzupełnić dowolną wodą.
Jako dziecko bardzo lubiłam lemoniady wszelakie i zostało mi to dziś. W domu mojego dzieciństwa najczęściej piliśmy lemoniadę z wodą z syfonu, który w tamtych czasach był elementem wyposażenia niemal każdej kuchni.
W tym roku krzewy agrestu wyjątkowo obrodziły w owoce. Także lemoniada agrestowa często gości w mojej kuchni.

Przepis na 2 litry koncentratu
Składniki
- agrest około 300 g (2 szklanki)
- cytryna 1 sztuka
- mięta kilka gałązek
- cukier trzcinowy 1 szklanka
- woda około 2 litry
Akcesoria
- duży słój 2 lub 3 litrowy
- sitko
Instrukcje
- Cytrynę umyj za pomocą szczoteczki pod bieżącą ciepłą wodą. Obierz agrest z resztek ogonków. Następnie cytrynę i agrest wypłucz zgodnie z instrukcją podaną w przepisie na koktajl z jarmużu.
- Do garnka wlej około 2 litry wody, zagotuj, wsyp 1 szklanką cukru trzcinowego i gotuj jeszcze około 5 minut na małym ogniu.
- Słój przelej wrzątkiem. Ułóż agrest, gałązki mięty i pokrojoną w plastry cytrynę. Zalej ugotowaną wodą z cukrem, zakręć i odstaw do przegryzienia.
- Po około godzinie koncentrat będzie gotowy. Rozlej do szklanek około 2 - 3 cm koncentratu i uzupełnij zimną wodą, gazowaną lub zwykłą. Możesz dodać kostki lodu.
- Nadmiar koncentratu przelej przez sitko i przechowuj w lodówce nawet 2 - 3 dni.
Całkowity czas przygotowania: 90 minut
Smacznego.
Podoba Ci się to? Udostępnij przyjaciołom