Orzeżwiający deser z żółtego arbuza


Letni deser z żółtego arbuzaPodążając kulinarnymi drogami natknęłam się ostatnio na żółtego arbuza. Moje wyobrażenie o arbuzie dotychczas było zupełnie inne, albowiem arbuz kojarzył mi się zawsze z czerwonym miąższem. Musiałam więc poszerzyć troszkę wiedzę.

Żółty arbuz to małokaloryczny owoc, jednak ze względu na wysoki indeks glikemiczny nie jest zalecany cukrzykom, podobnie jak czerwony. W smaku jest nieco mniej wyrazisty od swojego czerwonego kuzyna, ale równie soczysty i słodki, ma także mniej pestek, przynajmniej ten, który mi się trafił, pestek miał bardzo mało. Podobnie jak czerwony, żółty arbuz jest bogaty w witaminę A i C, węglowodany, potas i magnez, oraz stanowi bogate źródło antyoksydantów. A obecna w miąższu cytrulina wspomaga pracę serca i regeneruje mięśnie u sportowców. Miąższ z żółtego arbuza można dodawać do sałatek, deserów, koktajlów, szczególnie latem, gdy temperatury nam dokuczają. W upalne dni soki z miąższu żółtego arbuza doskonale gaszą pragnienie.

Dziś na blogu pyszny deser z żółtego arbuza z dodatkiem galaretki cytrynowej. W sam raz na upalne dni. Do deseru wybrałam arbuz średniej wielkości, ciężki, pomimo swej wielkości, z maślano - żółtą łatą od spodu, sugerującą, że owoc jest dojrzały i soczysty.

Przepis dla 4 osób

Składniki

  • arbuz żółty 1/2 z arbuza o wadze około 5 kg
  • galaretka cytrynowa 4 opakowania

Instrukcje

  1. Arbuz opłukać, przekroić na pół od bieguna do bieguna. Chyba, że kupicie od razu połowę arbuza.
  2. Miąższ pokroić nożem w kostkę i wybrać szczypcami, resztę miąższu wydrążyć łyżką. Ostrym nożem wybrać pestki.
  3. Miąższ zblendować i zagotować. Do gorącego miąższu wsypać stopniowo ciągle mieszając 4 opakowania galaretki cytrynowej. Nie gotować już. Wystudzić.
  4. Po schłodzeniu przelać do połówki arbuza. Jeśli zajdzie taka konieczność brzegi arbuza wyrównać nożem. Schładzać w lodówce do stężenia.
  5. Podawać pokrojony w dowolne kawałki.
Całkowity czas przygotowania bez tężenia: 30min.

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią