"Żabi Staw" - sernik na zimno


Sernik na zimno z agrestem"Żabi Staw" - bo tak nazywamy ten sernik w mojej rodzinie, przygotowuje się z gęstego sera z wiaderka. Od lat jestem wierna twarożkowi z Wielunia*, uważam, że jest doskonałą bazą do różnego rodzaju serników i deserów. Sernik "Żabi Staw" jest połączeniem takiego właśnie twarożku i galaretki agrestowej, wodę w stawie doskonale imituje niebieska i krystaliczna galaretka, zaś okalającą staw roślinność - tworzą owoce agrestu i mięta. Z kolei mostek, na którym siedzi żelka - żaba, to paluszki ułożone na pasku gorzkiej czekolady, którą znajdziemy również startą w masie sernikowej. "Żabi Staw" można przygotować naprawdę z łatwością, a potem wrzucić do lodówki na oczach rodziny zdumionej naszymi zdolnościami kulinarnymi. A niech teraz czekają i ślinka niech im leci.


Ten sernik przywodzi mi na myśl wspomnienie polskiej wsi, letnich sielskich dni, spacerów nad stawem i przesiadywania na mostku z moją ukochaną buldożycą Antosią. To tutaj podziwiałyśmy zachody słońca i słuchałyśmy rechotu żab. I to właśnie te chwile były inspiracją do wykonania "Żabiego Stawu". Z naszych ucieczek poza miasto pozostały dziś tylko piękne wspomnienia i zdjęcia.

* Wieluń do dzisiaj uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Polski, to miasto o niezwykłej historii, to tutaj pierwszego dnia wojny Niemcy przeprowadzili naloty i zbombardowali szpital, mimo, że był on oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Zapraszam Was na krótki przewodnik po Wieluniu.

Przepis

Składniki

 • gęsty twarożek z wiaderka 1000 g
 • jogurt naturalny 2 opakowania po 180g
 • czekolada gorzka 1 tabliczka 100 g
 • herbatniki kakaowe 300 g
 • masło prawdziwe 200 g
 • galaretka agrestowa 2 opakowania
 • galaretka niebieska 1 opakowanie
 • galaretka krystaliczna 2 opakowania
 • owoce agrestu około 250 g
 • żelki w kształcie żabek kilka sztuk
 • mięta kilkanaście gałązek
 • paluszki 2 - 3 sztuki na wykonanie mostka

Akcesoria

 • tortownica o wymiarach 25x25
 • natłuszczony papier do pieczenia
 • folia przeźroczysta
 • mała tarka
 • mikser

Uwaga: Do odmierzenia wody w celu rozpuszczenia galaretek użyłam szklanki o pojemności 240 ml. Z uwagi na upały użyłam mniej wody do ich rozpuszczenia. Tabela miar i wagi.

Instrukcje

 1. Przygotuj spód sernika. W garnuszku rozpuść masło na małym ogniu, lub w mikrofali, lub wystaw miseczkę z masłem na słońce. Herbatniki dokładnie zblenduj, dodaj rozpuszczone masło i wymieszaj. Jeśli nie posiadasz blendera - wrzuć herbatki do zamykanego woreczka i rozwałkuj.
 2. Na spód tortownicy wyłóż papier do pieczenia, rant owiń folią przeźroczystą, następnie nałóż rant na spód tortownicy i zaciśnij blokadę. Możesz też boki tortownicy zabezpieczyć papierem. Wówczas po wyłożeniu papieru na spód tortownicy, od razu nakładamy rant i zaciskamy blokadę, a następnie smarujemy od środka rant masłem i przyklejamy paski papieru.
 3. Na tak przygotowaną tortownicę wyłóż herbatniki wymieszane z masłem. Ugnieć za pomocą łyżki. Otrzymasz spód o wysokości około 1 cm. Wstaw do lodówki.
 4. Przygotuj agrest, opłucz i obierz ogonki.
 5. Na drobnej tarce zetrzyj gorzką czekoladę. Zostaw 1 pasek czekolady, będzie potrzebny na wykonanie mostka.
 6. Przygotuj agrestową galaretkę. W małym garnuszku zagotuj 1.5 szklanki wody, wyłącz palnik, odstaw garnuszek i rozpuść we wrzątku 2 galaretki agrestowe. Dobrze mieszaj do całkowitego ich rozpuszczenia. Wystudź i wstaw do lodówki.
 7. Twarożek wyłóż do większej misy, dodaj jogurt i wymieszaj wolnym obrotem za pomocą miksera. Dodaj lekko tężejącą galaretkę agrestową. Ponownie wymieszaj mikserem. Dodaj startą gorzką czekoladę. Wymieszaj za pomocą łopatki i wyłóż masę na herbatnikowy spód. Wstaw do lodówki na około 15 - 20 minut, po czym wyjmij i lekko powciskaj owoce agrestu zostawiając pośrodku sernika miejsce na wykonanie stawu. Ponownie wstaw do lodówki. Za około 2 godziny sernik powinien stężeć na tyle, że można będzie przejść do kolejnego etapu.
 8. W tym czasie jak sernik będzie tężał - przygotuj niebieską galaretkę. Zagotuj 1 szklankę wody, zakręć palnik, odstaw garnuszek i rozpuść ciągle mieszając niebieską galaretkę. Wystudź i wstaw do lodówki.
 9. Gdy niebieska galaretka zacznie lekko się ścinać wyjmij ją z lodówki i wyjmij też sernik. Teraz zamień się w operatora koparki i wybierz dziurę na staw mniej więcej o głębokości 1.5 cm. Możesz użyć do tego łyżeczki. Wlej tężejącą niebieską galaretkę do wysokości brzegu i zatop kilka żabek, pozwól im na ucieczkę na brzeg stawu. Wstaw ponownie sernik do lodówki. Nie przejmuj się jeśli do stawu nie wejdzie wszystka galaretka, w domu zawsze znajdzie się łasuch na nią chętny.
 10. Przygotuj teraz galaretkę przeźroczystą. Zagotuj tym razem 2 szklanki wody, wyłącz palnik, odstaw garnuszek i dobrze rozprowadź przeźroczystą galaretkę. Wstaw do lodówki.
 11. Gdy przeźroczysta galaretka zacznie tężeć, wyjmij ją z lodówki i wyjmij też też sernik. Wylej galaretkę na wierzch, część owoców agrestu powinna wystawać ponad galaretkę. Wstaw sernik do lodówki, o ile to możliwe - najlepiej na noc całą.
 12. Dzień drugi. Przygotuj duży płaski talerz, na którym podasz sernik. Wyjmij sernik z lodówki, zwolnij blokadę tortownicy, ściągnij folię, nałóż na wierzch sernika szeroką okrągłą deskę (o średnicy większej niż tortownica, w której jest nasz sernik), przewróć sernik, ściągnij z dna sernika papier, nałóż talerz, teraz trzymając jedną rękę od spodu na desce, drugą na talerzu - jednym ruchem przewróć sernik na talerz. Choć manewr może wydawać się ryzykowny, to w przypadku sernika, gdzie twarde owoce agrestu wystają ponad galaretkę, nie ma się czego obawiać. Ok, bo już widzę Twój strach w oczach. Jeśli masz obawy przed takim przełożeniem sernika, to przenieś go na talerz chwytając za brzegi papieru, który potem z łatwością ściągniesz przy krojeniu.
 13. Teraz zakończ budowę stawu, posadź roślinność - gałązki mięty powbijaj między owoce agrestu. Na wodzie połóż pasek gorzkiej czekolady, połam paluszki i zrób z nich deski na mostku. Posadź na nim żelkę - żabę. Niech sobie rechocze.
 14. Sernik krój na porcje maczając nóż we wrzącej wodzie.
Czas przygotowania bez chłodzenia - 60 minut

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią


Powiązane przepisy

Sernik w dziury

Sernik na zimno przygotowany z brzoskwiniowej pulpy i gęstego jogurtu greckiego. Oryginalny wzór żółtego sera na pewno zaskoczy Waszych gości. Smakuje jak ptasie mleczko, lekko orzeźwiający, pyszny deser dla dzieciaków i dorosłych.

Sernik na zimno z borówkami

Sernik na zimno wykonany na bazie śmietankowego twarożku, z dodatkiem borówek, obsypany "ziemią" z pokruszonych ciastek Oreo, udekorowany oryginalnymi ciasteczkami w kształcie grzybków i świeżą miętą.

Deser - błękitna laguna

Sernik na zimno na bazie śmietankowego twarożku, tym razem w pucharku. Sernik przykryła niebieska i krystaliczna galaretka, w której niczym w błękitnej lagunie pływają żelki - rekiny.

Miary, pomiary, dozowanie