Domowa mielonka
Do przygotowania domowej mielonki w słoiku można wykorzystać dowolne kombinacje mięs surowych, ale aby nasza mielonka nie była zbyt sucha koniecznie należy dodać boczek. I pamiętać o tym należy przy wyborze mięsa. Oczywiście szukamy dobrego źródła mięsa, czyli zaufanego sprzedawcy, który kładzie duży nacisk na jakość sprzedawanego mięsa.
Do przygotowania mielonki użyłam trzech rodzajów mięsa: wspomnianego już wcześniej boczku, mięsa z szynki oraz mięsa indyczego. Zmielone i dobrze przegryzione z przyprawami mięso umieściłam w słoikach, a następnie poddałam procesowi trzykrotnej pasteryzacji (więcej o niej poniżej w instrukcji).
Tak przygotowaną mielonkę w słoikach możemy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu i delektować się nią przez wiele miesięcy. Jest to wyśmienity i zdrowy przysmak do różnego rodzaju pieczywa, nadaje się równie dobrze do podania jako samodzielna przekąska. Bez konserwantów oraz sztucznych polepszaczy smaku. Po prostu niebo w gębie.
Przepis dla 4 osób
Składniki
- mięso z szynki 1 kg
- boczek ze słoninką 1 kg
- mięso z indyka: udziec lub pierś 1 kg
Przyprawy
- sól peklowa 50 g (5 łyżeczek)
- majeranek 3 łyżki
- pieprz czarny mielony 1 łyżeczka
- mielona kolendra 1 łyżeczka
- mielona gorczyca 1 łyżeczka
- mielony czosnek 1 łyżeczka
- liście laurowe (do każdego słoika po 1 sztuce)
- ziele angielskie (do każdego słoika po 2 ziarna)
Wywar
- skóra z boczku
- liście laurowe 5 sztuk
- ziele angielskie kilkanaście ziaren
Potrzebne akcesoria
- maszynka do mielenia
- duża misa
- garnek do pasteryzacji
- ściereczka
- rękawice gumowe
Słoiki
- Jeśli to możliwe wybieramy słoiki o prostych ściankach.
- Słoiki i nakrętki nie mogą mieć żadnych uszkodzeń.
- Przed użyciem słoiki i nakrętki należy wyparzyć we wrzątku i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha.
- W jednym garnku gotujemy słoiki o tej samej wysokości.
- Z podanych proporcji uzyskałam:
- 6 sztuk słoików o pojemności 400 ml
- 6 sztuk słoików o pojemności 200 ml
Instrukcje
- Z boczku odkrawam skórę i gotuję wywar dodając kilka liści laurowych i kilkanaście ziaren ziela angielskiego. Ten wywar będzie nam potrzebny, ale o tym za chwilę.
- Mięso i resztę boczku kroję na drobne części i mielę przez grube sito jeden raz.
- Dodaję przyprawy i wyrabiam do momentu, aż mięso będzie kleiste. Pozostawiam na noc w lodówce, jeśli nie jest to możliwe to przynajmniej na 2 - 3 godziny.
- Do każdego słoika wrzucam 1 liść laurowy i po 2 ziarna ziela angielskiego. Wykładam mięso i uciskam do wysokości 2 cm poniżej nakrętki.
- Na wierzch ułożonej mielonki nalewam po 2 łyżki wywaru. Wycieram dokładnie brzegi słoika ręcznikiem papierowym. Nakładam nakrętkę i mocno dokręcam.
- Dno garnka wykładam ściereczką i ustawiam słoiki tak, aby nie dotykały ścianki garnka i nie stykały się ze sobą. Wlewam zimną wodę do wysokości pod zakrętkę.
- Gdy woda zaczyna wrzeć przykrywam garnek pokrywką i zmniejszam płomień. Od tego momentu gotuję słoiki przez 60 minut. Pozostawiam je w garnku do dnia następnego. Na drugi dzień uzupełniam wodę do wysokości pod nakrętkę i gotuję ponownie przez 40 minut, w trzecim dniu powtarzam czynność, ale gotuję już przez 30 minut.
- Po całkowitym wystudzeniu słoiki z mielonką przechowuję w lodówce. Już na drugi dzień powstanie w nich charakterystyczna galareta. To znak, że można mielonkę próbować. Tak przygotowana mielonka w słoikach może stać w lodówce, lub w chłodnej piwnicy nawet przez wiele miesięcy.
Czas przygotowania: Cały proces wymaga od nas cierpliwości.
Smacznego.
Podoba Ci się to? Udostępnij przyjaciołom