Kartacze z pieczarkowym farszem
Kartacze to tradycyjna potrawa, którą ugoszczą nas w północno - wschodniej Polsce. Na Litwie znane są jako cepeliny i stanowią narodową potrawę. Nazwa tej potrawy wywodzi się od nazwy słynnego sterowca zeppelina, ponieważ do złudzenia kształtem go przypomina. Kartacze są to duże, dorodne ziemniaczane pyzy, nieco spłaszczone, nadziane najczęściej mięsnym lub grzybowym farszem, okraszone smażonym boczkiem lub cebulką. Przygotowanie kartaczy nie wymaga zdolności kulinarnych, ale cierpliwość na pewno się przyda.
Z przykrością muszę tylko stwierdzić, że nie z każdych ziemniaków wyjdą dobre kartacze. Jeśli to możliwe wybierz ziemniaki z dużą zawartością skrobi. Do takich należą między innymi odmiana: David, Zuzanna, Verne, Pasja Pomorska, Mieszko, Boryna, Bursztyn, Bzyra, czy Kos. Załóż z góry jaką ilość kartaczy pochłonie rodzina i dobierz odpowiednią ilość ziemniaków. Ja z dwóch kilogramów ziemniaków otrzymałam 10 sztuk dorodnych kartaczy. Kartacze przygotowałam z pieczarkowym farszem i podałam okraszone cebulką.
Przepis
Składniki
- ziemniaki 2 kg
- mąka ziemniaczana 2 łyżki
- mąka pszenna 2 łyżki
- sól 1 płaska łyżeczka
Farsz
- pieczarki około 700 g
- cebula 2 duże sztuki
- pieprz ziołowy 1/2 łyżeczki
- sól 1 płaska łyżeczka
- szczypiorek pęczek
Do smażenia
- oliwa extra virgin 1/3 szklanki
Akcesoria
- praska do ziemniaków, maszynka lub blender
- tarka
- duża misa
- garnek 4 l (do gotowania klusek)
- mniejszy garnek (do nałożenia gazy i odsączenia ziemniaków)
- gaza 1 m2
- gumka lub tasiemka do przytrzymania gazy
Instrukcje
- 1.5 kg ziemniaków umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na drobnej tarce. Na mniejszy garnek nałóż gazę, zawiąż gumkę, lub tasiemkę aby gaza się nie zsunęła. Zrób w gazie wgłębienie i wyłóż starte ziemniaki (zdjęcie w galerii zdjęć).
- 0.5 kg ziemniaków obierz, zalej wrzątkiem, dodaj 0.5 łyżeczki soli i ugotuj. Odcedź i wystudź. Możesz pominąć tę czynność jeśli masz jeszcze ziemniaki z poprzedniego dnia. Przeciśnij przez praskę, lub maszynkę, albo zblenduj.
- Przygotuj farsz. Umyj pieczarki pod bieżącą wodą, lub przetrzyj wilgotną ściereczką. Dokładnie osusz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i lekko usmaż na złoty kolor. Następnie wsyp skrojone pieczarki, dodaj 1 łyżeczką soli i 0.5 łyżeczki pieprzu ziołowego. Smaż, aż pieczarki zmiękną i lekko się zarumienią. Wyłącz palnik i wrzuć pokrojony szczypior. Wymieszaj. Przełóż farsz do miseczki.
- Do misy wrzuć ugotowane przeciśnięte ziemniaki. Surowe ziemniaki wyciśnij z wody przez gazę (muszą być bardzo suche) i dodaj do ugotowanych ziemniaków (zdjęcie w galerii). Wsyp 2 łyżki mąki ziemniaczanej i 2 łyżki mąki pszennej, dodaj 1 płaską łyżeczkę soli. Dodaj skrobię powstałą na dnie garnka po odlaniu wody. Jeśli po odlaniu wody będzie mało skrobi, to znaczy, że trafiła ci się mało mączysta odmiana ziemniaków. Jeśli ciasto będzie się lepić do rąk - nie bój się dodać więcej mąki ziemniaczanej, kartacze nie stracą na smaku.
- W dużym garnku zagotuj 3 - 4 litry wody z 1 łyżeczką soli.
- Z ciasta formuj placki mniej więcej wielkości dłoni, na każdy nałóż łyżkę farszu i zlep formując podłużną kluchę (zdjęcie w galerii).
- Wrzucaj kluchy pojedynczo do gotującej się wody i gotuj pod przykryciem, aż do wypłynięcia (mniej więcej są to 3 - 4 minuty), następnie łyżką cedzakową delikatnie przemieszaj sprawdzając czy jakaś klucha nie przywarła do dna i gotuj jeszcze na wolnym ogniu przez około 5 - 6 minut. Wybierz kluchy łyżką cedzakową na durszlak.
- Podawaj z okrasą z usmażonej cebulki.
Całkowity czas przygotowania: 90 minut
Smacznego.
Podoba Ci się to? Udostępnij przyjaciołom