Sezon na bób i kurki jest bardzo krótki, więc należy go dobrze wykorzystać. Bób i kurki są składnikami rozmaitych letnich potraw: zup, past do pieczywa, pasztetów, klusek, sosów, placków i sałatek.
Bób jest źródłem wielu łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Bogaty w witaminy, minerały, błonnik i białko - znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Kochają go wegetarianie i weganie. Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, dlatego powinien znaleźć się w diecie kobiety planującej ciążę. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkim bób służył będzie. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny bób nie powinny spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Jak wszystkie rośliny strączkowe bób ma działanie wzdymające i wiatropędne. Jednak odpowiednie przygotowanie bobu do spożycia może zapobiec jelitowym dolegliwościom. Wypłukany pod bieżącą wodą bób należy zalać gorącą wodą i odstawić na godzinę, po czym wodę odlać i zalać świeżą, dodając pod koniec gotowania sól. Bób gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu do momentu zmarszczenia skórki. Bób młody gotujemy krótko, zwykle jest to około 7-10 minut. Stary, dojrzały bób wymaga dłuższego gotowania, zwykle jest to około 15-20 minut. Młody bób spożywamy ze skórką, ze starszego należy skórkę zdjąć, choć to w niej jest najwięcej substancji odżywczych. Jeśli jest to możliwe - wybieramy bób twardy, intensywnie zielony, bez podejrzanych przebarwień.
Kurki wśród wszystkich grzybów nie znajdują konkurencji. Bogate w minerały i witaminy, niskokaloryczne, a do tego bardzo smaczne, można z nich stworzyć wiele pysznych dań. I...można je spożywać na surowo. Nie poddane obróbce termicznej i działaniu soli zachowują wszystkie właściwości odżywcze i lecznicze, przede wszystkim nie tracą hitinmannozy - substancji działającej przeciwpasożytniczo. Zaś suszone zmielone kurki mogą posłużyć nam za panierkę do kalafiora lub fasolki szparagowej.
Jak przygotować kurki aby pozbyć się zanieczyszczeń i piasku? W tym celu w dużym naczyniu należy umieścić kurki, posypać solą i zalać na chwilkę wrzątkiem. Wymieszać, a gdy grzyby wypłyną na powierzchnię od razu wybrać je łyżką cedzakową na durszlak. Na spodzie naczynia osiądą zanieczyszczenia i piasek. Należy to robić bardzo szybko, aby kurki nie nabrały wody i nie straciły smaku. Zazwyczaj tę czynność trzeba powtórzyć dwu-trzykrotnie. Dlatego zanim zabierzemy się za oczyszczanie kurek należy przygotować odpowiednią ilość wrzątku.
Smacznego.