Polewka - zupa na zsiadłym mleku


PolewkaPoczęstuję Was dzisiaj polewką dziadka Antoniego. Jest to zupa, która ze wszystkich zup najbardziej kojarzy mi się z dzieciństwem. Dziadek Antoni przyrządzał najlepszą polewkę na świecie, przepis na jego polewkę przetrwał do dziś i bez zbędnych udoskonaleń zawsze przyrządzam polewkę według tej receptury.Zacząć należy od ukwaszenia mleka, najlepiej swojskiego prosto od krowy, bo najlepszą zupę uzyskamy ze swojskiego zsiadłego mleka, jeśli w swojej okolicy nie macie dostępu do mleka prosto od krowy, to można przyrządzić polewkę na maślance. Wówczas należy do zaklepania zupy użyć tłustej śmietany i okrasić ją na koniec masłem.
Ale w dzisiejszym czasach wcale nie jest trudno kupić swojskie mleko nawet w wielkim mieście. Więc gdy już takie mleko zdobędziecie należy je zlać do garnka i pozostawić na 2-3 doby w ciepłym miejscu celem ukwaszenia.
Mleko jest ukwaszone wtedy gdy brzeg mleka zaczyna odstawać od krawędzi garnka, należy wtedy zebrać śmietanę i przystąpić do przyrządzania polewki według instrukcji.W wielu rejonach polewka jest nieznana, dlatego zachęcam do jej przyrządzania w Waszych kuchniach, jest to wyśmienita i sycąca zupa, podana z gorącymi okraszanymi ziemniakami stanowi pożywny obiad. Dziadek Antoni smażył cebulę na maśle lub smalcu. Ja używam do smażenia oliwy extra virgin.

Przepis dla 4 osób

Składniki

 • swojskie mleko 1.5 litra
 • sól 1 łyżeczka
 • ziemniaki 1 kg
 • mąka pszenna 2 łyżki
 • cebula 2 sztuki
 • oliwa extra virgin

Instrukcje

 1. Swojskie mleko zlać do garnka i pozostawić do ukwaszenia na 2 - 3 doby w ciepłym miejscu.
 2. Z zsiadłego mleka zebrać śmietaną. Mleko przelać do garnka, rozmieszać przy użyciu fyrloka by nie było grudek.
 3. Przygotować zaklepkę. Przesiać 2 łyżki mąki przez sitko, dodać do śmietany i dobrze rozmieszać fyrlokiem, jeśli zaklepka jest zbyt gęsta, dodać odrobinę wody. W zaklepce nie może być grudek mąki.
 4. Zsiadłe mleko posolić, jeszcze raz wymieszać i cały czas mieszając zagotować na wolnym ogniu. Gdy mleko zaczyna się lekko burzyć, dodać cały czas mieszając zaklepkę. Jeszcze przez chwilkę pogotować zupę na wolnym ogniu, pilnując aby nam nie "uciekła" z garnka.
 5. Ziemniaki umyć, obrać, zalać wrzącą osoloną wodą i zagotować.
 6. Cebulę obrać, poszatkować na drobno, zarumienić na oliwie extra virgin, bądź innym tłuszczu.
 7. Polewkę podawać z ugniecionymi ziemniakami okraszanymi cebulką.
Całkowity czas przygotowania: 40min.

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią