Grzyby marynowane


Grzyby w marynacie



Grzyby marynowane stanowią podstawę dwóch najlepszych przekąsek na imprezie jakie istnieją, a podane poniżej wskazówki pozwolą Wam wypróbować przepis na sprawdzoną recepturę. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajmują u mnie w domu śledzie. To przepisy z ich udziałem wiodą prym na każdej imprezie.


Ale skupmy się dzisiaj na grzybach. Do marynowania nadają się wszystkie jadalne gatunki grzybów. Najczęściej marynuje się borowiki, podgrzybki, opieńki, koźlarze, maślaki, rydze, kurki a także pieczarki. Marynuje się grzyby młode i zdrowe. Przed przygotowaniem grzyby należy przejrzeć, dobrze oczyścić nóżki i kapelusze, małe grzybki marynujemy w całości, natomiast dużym grzybom odcinamy nóżki i kapelusze i następnie kroimy na części. Grzyby należy wypłukać pod bieżącą letnią wodą i dwukrotnie krótko zagotować. Pierwszy raz grzyby gotujemy po to, aby pozbyć się brudu, drugi raz gotujemy grzyby już ze solą i cebulą. Do gotowania grzybów należy wybrać wysoki garnek bo uciekająca piana potrafi zalać cały piec. Dlatego grzybów podczas gotowania należy pilnować tak jak mleka.

Marynatę przygotowujemy z wody, octu spirytusowego 10%, ziela angielskiego, pieprzu czarnego, liścia laurowego i gorczycy. Dodajemy też piórka cebuli.

Przepis

UWAGA: Z podanej ilości grzybów po dokładnym ich oczyszczeniu otrzymałam 3 słoiki o pojemności 700 ml i 2 słoiki o pojemności 350 ml.

UWAGA: Grzyby mogą być przechowywane w chłodnym miejscu przez wiele miesięcy, ale po otwarciu słoika należy je spożyć.

Składniki

  • grzyby leśne mieszane około 2.5 kg
  • woda do obgotowania
  • sól 1 łyżka
  • cebula 1 sztuka

Do marynaty

  • woda 3 szklanki o poj. 240 ml
  • ocet spirytusowy 10 % 1 szklanka o poj. 240 ml
  • liść laurowy 8 sztuk
  • ziele angielskie 16 sztuk
  • pieprz w ziarnach 16 sztuk
  • gorczyca 1 łyżka
  • cebula 1 sztuka (skrojona w piórka)

Instrukcje

  1. Oczyść nóżki i kapelusze. Wypłucz dobrze pod bieżącą letnią wodą.
  2. Zalej grzyby od razu gorącą wodą i doprowadź do wrzenia. Chwilę pogotuj, a następnie brudną wodę odlej na durszlaku.
  3. Ponownie zalej grzyby gorącą wodą, dodaj 1 łyżkę soli i 1 całą cebulę. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez około 15 minut. Odcedź na durszlaku.
  4. Czas gotowania grzybów wykorzystaj na przygotowanie marynaty. Wszystkie składniki do marynaty podane powyżej połącz i gotuj przez 10 minut. Przecedź przez sito, ale nie wyrzucaj!
  5. Wyparz słoiki i nakrętki gorącą wodą i wytrzyj do sucha. Pojemność słoików dostosuj do swoich potrzeb. Pamiętaj, że grzyby po otwarciu nie można długo przechowywać.
  6. Układaj grzyby na przemian z cebulą i ziołami z marynaty. Grzyby ułóż do wysokości 3 cm od nakrętki i zalej marynatą do wysokości 1 cm od nakrętki.
  7. Przygotuj wysoki garnek, wyłóż dno grubszą ściereczką, ułóż słoiki tak, aby nie stykały się ze sobą. Zalej wodą o temperaturze zbliżonej do słoików i przykryj pokrywką. Od momentu zagotowania wody gotuj przez 30 minut na wolnym ogniu. Wyłóż słoiki na ściereczkę odwracając do góry dnem.
Całkowity czas przygotowania: 60 minut

Smacznego.


Powiązane przepisy

Pasta brokułowa z tuńczykiem i grzybami

Brokuł w towarzystwie marynowanych prawdziwków i tuńczyka. Pyszne smarowidło w przepięknym zielonym kolorze. Na powitanie dnia do chrupiącego pieczywa, na kanapkę do pracy i jako przekąska do gorących krakersów.

Śledzie z marynowanymi grzybami

Sałatka śledziowa to doskonała potrawa na okazje towarzyskie i posiłki świąteczne. Sałatka śledziowa ma mnóstwo wersji, ale śledzie z dodatkiem marynowanych grzybów to najbardziej znana zimna przekąska na imprezie.

Surówka z białej kapusty do słoików

Bogata w minerały i witaminy surówka do słoików. Przygotowana z białej kapusty, marchewki i cebuli, w zalewie octowej z nutą goździków, liścia laurowego i pieprzu. W dzisiejszych zalatanych czasach to świetne rozwiązanie w naszej kuchni.

Miary, pomiary, dozowanie