Dynia w przyprawach korzennych
Największą korzyścią z dyni jest fakt, że niewielkim kosztem możemy przygotować z niej tanie i smaczne potrawy. Jesienią na naszych stołach królują zatem dyniowe placki, ciasta, desery i zupy. To też jest czas na przygotowanie dyniowych przetworów z dyni: dżemów i pikli. Dynię można marynować na słodko i na ostro. Przyrządzoną w ostrej marynacie z octem można podać potem do mięs i ryb, lub jako zakąskę. Natomiast dynia przygotowana na słodko z nutą korzennych przypraw - będzie świetnym dodatkiem do ciast i deserów.
Dynia jest warzywem lekkostrawnym i niskokalorycznym, posiada wiele właściwości zdrowotnych, dostarcza organizmowi niezbędne witaminy i pierwiastki życia. Ponadto jest wdzięcznym dekoracyjnym warzywem. I choć obieranie dyni to niezła harówka - to lubię pracować z dynią.
Z dyni najczęściej gotuję zupę, w sezonie jesiennym zupa dyniowa często gości u mnie na stole. Robię też mały zapas dyni na zimę, bardzo lubię ją przyrządzać w korzennych przyprawach do słoików. Potem zimą jest jak znalazł do deserów. Ponieważ szukam zamienników cukru, marynatę przygotowuję z dodatkiem stewii. Tak przygotowana dynia będzie odpowiednia dla cukrzyków. Do przygotowania dyni z przyprawami korzennymi wykorzystuję odmianę hokkaido, ale świetnie będzie też nadawać się dynia piżmowa lub zwyczajna.
Przepis
UWAGA: Podane poniżej proporcje możesz zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od tego ile kilogramów dyni posiadasz. Ja bazowałam na 2.5 kg dyni hokkaido.
Składniki
- dynia około 2.5 kg (przed obraniem)
- stewia 1/3 szklanki lub cukier 1/2 szklanki
- sok z 1 cytryny
- woda 1 litr
Przyprawy do marynaty
- liść laurowy 3 sztuki
- goździk 4 sztuki
- ziele angielskie 8 sztuk
- anyż gwiazdkowy 5 sztuk
- cynamon 2 laski
- gałka muszkatołowa starta 1/3 łyżeczki
- laska cynamonu 2 sztuki
- korzeń imbiru mielony 1/3 łyżeczki
Akcesoria
- słoiki o poj. 500 ml 4 sztuki
- garnek do pasteryzacji
- ściereczka na spód garnka
Instrukcje
- Dynię dobrze wyszoruj, przekrój na połowę, za pomocą łyżki wybierz miąższ z pestkami. Pokrój połówki dyni na części i obierz ze skóry. Następnie pokrój w kostkę około 2 cm. Przełóż do miski, wypłucz kostki i wyłóż na durszlak.
- Do garnka wlej litr wody, może być deczko więcej, dodaj stewię lub cukier, wszystkie przyprawy i sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu przez 5 - 7 minut pod przykryciem.
- Wyparz wrzątkiem słoiki i nakrętki. Brzegi słoików i nakrętki osusz ręcznikiem papierowym.
- Ułóż w słoikach pokrojoną dynię.
- Marynatę przecedź przez sito. Poczekaj, aż opadnie osad z przypraw. Następnie za pomocą chochelki wlej do każdego słoika do wysokości 1.5 cm od nakrętki. Przetrzyj brzegi słoików ręcznikiem papierowym i zakręć.
- Na dno garnka połóż ściereczkę, ułóż obok siebie słoiki tak aby nie stykały się ze sobą. Nalej wody o temperaturze zbliżonej do słoików do wysokości 1.5 cm od nakrętki i rozpocznij pasteryzację na średnim ogniu. Pasteryzuj słoiki przez 20 minut licząc od momentu zagotowania wody. Po pasteryzacji zostaw słoiki w garnku. Po godzinie jak nieco ostygną wyjmij na ściereczkę.
Czas przygotowania: 90 minut (najwięcej czasu pochłania obieranie dyni).
Smacznego.
Podoba Ci się to? Udostępnij przyjaciołom