Pomidory ze szczypiorem i cebulą


Pomidory w śmietanieMoje ulubione danie? Pierwsze co mi przychodzi na myśl to pomidory ze śmietaną. Koniecznie z kwaśną swojską śmietaną, dużą ilością grubego szczypioru i pokrojoną w piórka cebulą, którą wcześniej zasypuje się solą aby puściła soki i już w samej mizerii nie była zbyt twarda. I z odrobiną pieprzu. I koniecznie z malinówek wcześniej przelanych wrzątkiem w celu ściągnięcia skórki. Mama zawsze tak nam przyrządzała pomidory w śmietanie. Jedliśmy je ze świeżym pieczywem, z gorącymi ugotowanymi ziemniakami, a czasem odsmażanymi. Ależ to była wyżerka. I choć pomidory dostępne są przez cały rok, to najlepiej smakują w sezonie letnim, wtedy mizeria ze świeżych dojrzałych pomidorów jest najlepsza.


Moi znajomi skupią z pewnością uwagę na oryginalnej solniczce i pieprzniczce. Ostatnio moja kolekcja buldogowych gadżetów powiększyła się właśnie o tą uroczą parę. To dzięki mojej znajomej, dziękuję Elżbieto raz jeszcze.


Moja uwaga: Jeśli jesteś na diecie i liczysz kalorie możesz tę potrawę przyrządzić z jogurtem, kefirem lub zsiadłym mlekiem.

Przepis dla 4 osób

Składniki

  • dorodne pomidory malinowe 3 - 4 sztuki
  • swojska kwaśna śmietana około 300 ml
  • gruby szczypior spora garść
  • cebula szczypiorowa lub jedna duża
  • sól do smaku
  • pieprz czarny mielony do smaku

Instrukcje

  1. Pomidory umyć, przelać wrzątkiem, zahartować zimną wodą, obrać ze skórki i pokroić w plastry.
  2. Cebulę poszatkować w piórka i zasypać solą na około 10 minut. Cebula puści soki i w samej mizerii nie będzie już taka twarda.
  3. Szczypior wypłukać, poszatkować.
  4. Wmieszać pomidory z cebulą, szczypiorem, popieprzyć, zalać roztrzepaną kwaśną śmietaną, jeśli trzeba posolić jeszcze do smaku.
Całkowity czas przygotowania: 20min.

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią