Sałatka "Święty Mikołaj"


Sałatka mikołajkowaMikołaj to taki święty, co dzieciom rozwozi prezenty, ma siwą brodę i wąs kręcony, grube brzuszysko i płaszcz czerwony. Ma pomocników do pakowania i dzielny zaprzęg reniferów do podróżowania. Ponieważ mieszka w dalekiej i mroźnej Laponii, bywa, że przyjedzie spóźniony, zmęczony i głodny. Dlatego przychodzę dzisiaj z pomocą jak przywitać strudzonego podróżą Mikołaja. Jeszcze zdążycie przygotować do jutra mikołajkową sałatkę. Sałatkę, która zachwyci same dzieci i z pewnością Mikołaja.


Do wykonania sałatki "Święty Mikołaj" proponuję zaangażować dzieciaki, przygotowanie tej sałatki będzie dla nich świetną formą edukacyjną i odstresowującą. Sałatkę polecam nie tylko na święto Mikołaja, ale w całym okresie bożonarodzeniowym. No bo przecież zarobiony Mikołaj może się spóźnić. Prawda? Sałatkę przygotowałam z tuńczyka, warzyw i wymieszałam z domowym majonezem, po czym przeniosłam do dużej misy i wykonałam dekorację. Tak naprawdę niemal każdą sałatkę można tak wykończyć.

Przepis

UWAGA: Po przygotowaniu sałatkę formowałam w miseczce o średnicy 20x20 i wysokości 8 cm.

Składniki

 • tuńczyk w oliwie 280 g po odsączeniu (2 słoiczki po 200g)
 • jajka od szczęśliwych kurek 6 sztuk (w tym 2 jajka na dekorację, żółtka na twarz, białka na brodę i wykończenie czapki)
 • papryka czerwona 2 sztuki (1 papryka na wykonanie czapki)
 • ogórek kiszony twardy 4 - 5 sztuk
 • kukurydza 1 puszka 170 g
 • kasza kuskus 100 g
 • pęczek koperku (1 gałązka na wykończenie brody)
 • domowy majonez około 5 łyżek
 • sól morska do smaku
 • pieprz czarny mielony do smaku
 • oliwki czarne lub ziarna dyni 2 sztuki (na oczy)

Instrukcje

 1. Woreczek kaszy kuskus ugotuj według instrukcji na opakowaniu i wystudź.
 2. Filety tuńczyka odsącz z oliwy na sitku.
 3. Ugotuj jajka na twardo. Czas gotowania około 10 minut. Od razu z jednego jajka odkrój górną część na pompon czapki Mikołaja. Ja o tym zapomniałam i musiałam jedno jajko dogotować. Cztery jajka pokrój na drobną kostkę, z dwóch jajek oddziel białka od żółtek i oddzielnie zetrzyj na drobnej tarce. Z białek zrobisz brodę Mikołajowi i wykończysz czapkę, a z żółtek twarz.
 4. Ogórki kiszone pokrój na drobnej tarce, odciśnij z wody.
 5. Paprykę pokrój w drobną kostkę. Ale najpierw obejrzyj papryki i wybierz najbardziej odpowiedni kawałek na nos. Mniej więcej połowę pokrojonej papryki odłóż na czapkę Mikołaja.
 6. Kukurydzę odsącz na sitku.
 7. Koperek posiekaj drobniutko. Jedną gałązkę odłóż do dekoracji brody.
 8. Wszystkie składniki wymieszaj z domowym majonezem. Ewentualnie dopraw sałatkę pieprzem i solą do smaku.
 9. Przełóż sałatkę do głębszej miseczki lub talerza, wygładź i rozpocznij formowanie Mikołaja. Nożem podziel sałatkę na 3 części robiąc delikatne wgłębienia. Na środkową część nasyp utarte żółtka, na górną część nasyp pokrojoną paprykę formując czapkę, utarte białka nasyp na część dolną formując brodę, z białek usyp też cienki pasek u czapki Mikołaja. Brodę wykończ gałązkami koperku, odcięte białko jajka połóż na pompon, a z oliwek lub dyni zrób Mikołajowi oczy.
Całkowity czas przygotowania: 60 minut

Smacznego.


Powiązane przepisy

Przepis na majonez domowy

Domowy majonez przygotowany z naturalnych składników z wykluczeniem skrobi pszennej i cukru. Pyszny, gęsty biały sos - doskonały na kanapki i do sałatek.

Sałatka sylwestrowa

Warstwowa sałatka z kukurydzą, jajkiem, selerem, szynką i ananasem, otulona majonezem i ubrana oryginalnie świeżym szczypiorkiem. Świetna sałatka na różnego rodzaju przyjęcia i imprezy. Lubiana przez dzieci i dorosłych.

Miary, pomiary, dozowanie