Sernik Zebra


Sernikowa ZebraWielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, i choć w wielu domach będą w tym roku skromniejsze, to myślę, że na świątecznym stole nie zabraknie tradycyjnych ciast, a z pewnością na stołach zagoszczą serniki.


Skoro już siedzimy w domu to pozwólmy naszej wyobraźni sobą rządzić. A gdyby tak przenieś się teraz na Safari? Z sernikiem Zebra jest to możliwe! A jeśli powiem Wam, że przygotowanie sernikowej zebry jest nieskomplikowane, i zrobicie ją dosłownie w pół godziny, to na pewno zaświecą się Wam oczęta.


Do przygotowania sernikowej zebry wybrałam śmietankowy twarożek z wiaderka, o gęstej i jednolitej konsystencji, nie zawierający substancji konserwujących i zagęszczających. Wszystkie składniki o temperaturze pokojowej połączyłam razem, bez oddzielnego ubijania białek, nie dodałam też cukru, jedyna słodycz popłynęła z budyniu i rodzynek. No przyznam szczerze, że troszkę podtuczyłam moją zebrę 30% śmietanką. Osobiście nie przepadam za zbyt słodkimi ciastami, ale jeśli ktoś chce, może dodać cukier puder, lub inny słodzik, a nawet miód. Wszystkie składniki krótko blendowałam do uzyskania jednolitej masy, przelałam następnie do dwóch naczyń dzieląc na części: 2/3 i 1/3, do 1/3 masy dodałam kakao. Następnie łyżką układałam na przemian ciasto do tortownicy, a potem szczodrze obłożyłam wierzch dużymi rodzynkami. I to wszystko przygotowałam w pół godziny.


A potem zebrze zafundowałam kąpiel wodną. W tym celu pod spód tortownicy postawiłam dość spore naczynie żaroodporne z wrzącą wodą. Dzięki temu gorąca para wodna zapobiegła przesuszeniu się sernika i powstaniu pęknięć na powierzchni. Zebrę piekłam w temperaturze 160 stopni przez około 1.5 godziny, po tym czasie wyłączyłam piekarnik i pozostawiłam w nim sernik. Przez ten czas nie zaglądałam do piekarnika, choć kusiło mnie bardzo. Po godzinie uchyliłam nieco piekarnik i za pomocą drewnianej łyżki zrobiłam małą szparę. Pozwoliłam sernikowi w nim całkowicie wystygnąć. Następnie schłodziłam sernik w lodówce.


Sernik podałam w dniu następnym kiedy już dobrze się wychłodził. Schłodzoną zebrę przeniosłam na tortownicę. W tym celu silikonową stolnicą nakryłam formę z ciastem, (możemy użyć szerokiej deski, ale deska musi objąć cały wierzch sernika), ostrożnie wykonałam manewr przewrócenia, po czym zwolniłam blokadę formy, zdjęłam papier, ponownie zacisnęłam blokadę na serniku i na spód ciasta nałożyłam talerz tortownicy, następnie, trzymając jedną ręką spód stolnicy, a drugą nóżkę tortownicy, wykonałam manewr przełożenia sernika na talerz tortownicy, (zdjęcia w galerii). Aby zachować wzór zebry, ciasto kroiłam nożem maczanym we wrzątku. Zimny nóż mógłby ściągnąć po cieście ser i naszej twórczej pracy zostałoby tylko wspomnienie.

Przepis dla 4 osób

Składniki

 • śmietankowy twarożek z wiaderka 1 kg
 • jajka od szczęśliwej kury 6 sztuk
 • budyń waniliowy z cukrem 2 sztuki
 • śmietanka 30% 200ml
 • kakao 4 czubate łyżki
 • do dekoracji duże rodzynki sułtańskie spora garść

Instrukcje

 1. Rodzynki wypłukać kilkakrotnie w zimnej wodzie, zalać wrzątkiem na pół godziny a następnie osuszyć na sitku.
 2. Ser twarożkowy, całe jaja, budyń, śmietankę krótko blendować do uzyskania jednolitej masy.
 3. Masę serową podzielić na dwie części, 2/3 i 1/3. Do mniejszej dodać kakao i zblendować.
 4. Dno tortownicy o wymiarach 24 na 24 wyłożyć papierem do pieczenia, w tym celu zwolnić blokadę tortownicy, na spód nanieść papier, następnie nałożyć brzeg tortownicy i zamknąć blokadę. Wyrównać nożycami papier aby zbytnio nie wystawał, wystarczy około 2 cm. Brzegi tortownicy przesmarować delikatnie masłem.
 5. Za pomocą łyżki nakładać masę. Zaczynamy od jasnej, ten pierwszy placek może być nieco większy, następnie na środek nakładamy ciemną masę. Czynność powtarzamy do całkowitego zużycia ciasta. Ciasto powinno samoistnie się rozsuwać, jeśli następuje to powoli można za pomocą łyżki każdą warstwę nieco rozsunąć tak żeby nie zmieszać obu mas.
 6. Wierzch ciasta suto udekorować rodzynkami.
 7. Sernik pieczemy w kąpieli wodnej w piekarniku nagrzanym do 160 stopni przez około 1.5 godziny. W tym celu pod spód tortownicy stawiamy dość spore naczynie żaroodporne z wrzącą wodą zajmującą 2/3 naczynia. Podczas pieczenia sernika nie otwieramy piekarnika. Po 1.5 godzinie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy sernik do całkowitego wystudzenia. Po godzinie można otworzyć piekarnik i za pomocą drewnianej łyżki zrobić niewielką szparę. Dalej pozostawiamy sernik do całkowitego wystudzenia, a następnie chłodzimy sernik w lodówce.
 8. Całkowity czas przygotowania podany jest z pieczeniem.
Całkowity czas przygotowania: 120min.

Smacznego.

Podziel się Swoją opinią