Snelka - zupa z czerstwego chleba


SnelkaW czasach mojego dzieciństwa nic się w kuchni nie marnowało. Wiele tradycyjnych potraw, do których wracam z sentymentem pochodzi z tego okresu. Chociażby snelka.

Zupę tę gospodynie przygotowywały ze starego czerstwego jasnego chleba. Kromki chleba krojono w kostkę i wrzucano do głębokich talerzy lub misek. Koniecznie głębokich, bo zalany wrzątkiem chleb szybko pęczniał. Pokrojony chleb posypywano solą, pieprzem, dodawano porządną łychę smalcu ze spyrkami, posiekany czosnek i zalewano wrzątkiem skrapiając przy tym magą. Nasączony wrzątkiem i tłustym chleb długo trzymał ciepło. Była to zupa bardzo rozgrzewająca i pożywna. Marzy mi się, aby kiedyś taką zjeść w schronisku.

Jej kuzynka wodzionka ze Śląska jest bardziej wypasiona. I też nieco inaczej ją się przygotowuje. Już do gotującej wody dodaje się smalec ze spyrkami, przyprawy i czosnek, po czym tym wywarem zalewa się pokrojony chleb. Podaje się tę zupę z usmażonymi na patelni ziemniakami. Kultowa śląska zupa doczekała się także swojej piosenki. Utwór "Wodzionka" nieistniejącego już dzisiaj zespołu Feet powstał w 2005 roku i od razu stał się śląskim szlagierem.


Przyznam się, że w tym momencie robię edycję. Rzadko to czynię na blogu, ale po odzewie internautów postanowiłam dla Was zebrać wszystkie nazwy zupy chlebowej, aby można było do nich zawsze łatwo wrócić.

Na Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu i Mazowszu używa się nazwy kapłon/kapłonek lub kapun. Jeśli zupa była z dodatkiem skwarek to na Podkarpaciu mówiono na nią dziad ze spyrkami, a gdy zaś dodano do niej śmietany to mówiono dziad z babą. Z zupą dziad spotkamy się również na Podlasiu. Na Ziemi Wieluńskiej skąd pochodzę to oczywiście snelka, zaś w Kaliskim to smelka. Na Śląsku to kultowa wodzionka, choć niektórzy mówią na nią brotzupa. Zaś na Śląsku Cieszyńskim spotkamy się z nazwą hudajewa. I ta ostatnia nazwa bardzo mi się podoba przyznam szczerze.

Przepis dla 4 osób

Składniki (doprawiamy według smaku)

  • czerstwy jasny chleb
  • smalec ze spyrkami
  • czosnek
  • sól
  • pieprz mielony
  • magi

Instrukcje

  1. Do wysokości 2/3 miski nałóż pokrojony w kostkę czerstwy chleb.
  2. Posyp solą, pieprzem, dodaj po jednej łyżce smalcu ze spyrkami i po jednym ząbku czosnku (na miskę).
  3. Zagotuj wodę i zalej wrzątkiem. Skrop magą. Nie mieszaj zbytnio, chodzi o to aby jeść kawałki chleba, a nie ciapę chlebową.
Całkowity czas przygotowania: 10 minut

Smacznego.


Powiązane przepisy

Zupa Mung Dal z grzankami

Bardzo smaczna i ułatwiająca trawienie zupa z fasoli mung. Energetyczna, poprawiająca nastrój i usuwające zmęczenie. Polecam jeść tę zupę podczas przeziębienia.

Polewka

Polewka - regionalna zupa z Wielkopolski podawana na obiad w czasie Wielkiego Postu oraz w piątki. Pożywna i sycąca zupa, niezwykle prosta w przygotowaniu zupa wykonana na zsiadłym mleku, w moim domu podawana z gorącymi ziemniakami okraszonymi cebulką.

Smalec ze skwarkami i boczkiem

Tłuste smarowidło do pieczywa wytapiane ze słoniny wieprzowej i boczku, z dodatkiem cebuli, jabłka i przypraw. Najlepsze z pajdą świeżego chrupiącego chleba.

Miary, pomiary, dozowanie