Zupa z bakłażana i białej fasoli
Dzisiaj przedstawię Wam kolejną charakterną jesienną zupę. Przygotowałam ją na bazie zmielonych dojrzałych pomidorów, do których stopniowo dodawałam: marchewkę, cebulę, bakłażana, czerwoną paprykę, czosnek, przyprawy i na końcu ugotowaną wcześniej białą fasolę i zieleninę.
Bakłażan, niestety rzadko pojawia się w naszej rodzimej kuchni. A szkoda, bo to niskokaloryczny owoc, bogaty w błonnik, witaminy z grupy B, ponadto jego fioletowa skórka zawiera flawonoidy, które chronią przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Moje śledztwo wykazało też, że większość moich znajomych nie lubi bakłażana, a do zupy jak już - wolą dodać cukinię. Może przepis na moją zupę sprawi, że przeproszą się z bakłażanem.
Zanim przejdę do przepisu, muszę jeszcze wspomnieć kozieradce. Dodałam ją do zupy, bo dobrze komponuje się z warzywami strączkowymi. Poza tym działa przeciwmiażdżycowo, obniża zły cholesterol i poziom glikemii, a więc z bakłażanem i resztą robi tutaj dobrą robotę.
Zupa nie jest przygotowana na mięsie, a więc będzie też świetną propozycją dla wegetarianów, lub osób ograniczających spożywanie mięsa w swojej diecie.
Przepis
UWAGA: Jeśli potrzebujecie zupy mniej to należy zmniejszyć proporcje. Do przygotowania zupy wybieramy dojrzałego bakłażana (skórka musi się uginać pod naporem palca).
Składniki
- fasola biała Jaś 400 g
- pomidory dojrzałe 1 kg
- bakłażan dojrzały 2 sztuki (około 500 g)
- papryka czerwona 2 sztuki (około 400 g)
- marchew 5 średnich sztuk (około 300 g)
- cebula 2 sztuki
- czosnek 3 ząbki
- olej rzepakowy 1/3 szklanki
Przyprawy
- sos sojowy 2 łyżki
- liść laurowy 3 sztuki
- sól himalajska 1 łyżka
- ziele angielskie 8 sztuk
- kozieradka mielona 1 łyżeczka
- majeranek 1 łyżka
- pieprz czarny 1/2 łyżeczki
Akcesoria niezbędne
- duży garnek 4 litrowy
- maszynka lub blender
Instrukcje
- Dzień wcześniej wieczorem kilka razy wypłucz fasolę z brudu, uszkodzone i brzydkie nasiona odrzuć. Zalej letnią wodą na wysokość 2-3 palce nad nasiona, wsyp 1 łyżeczkę soli i pozostaw na noc. Rano nie odlewaj wody, tylko uzupełnij ponownie do wysokości 2-3 palce nad nasiona i gotuj fasolę do miękkości przez co najmniej 60 minut.
- Pomidory umyj, zalej wrzątkiem, zahartuj zimną wodą, obierz ze skóry i zblenduj lub zmiel w maszynce.
- Zmielone pomidory przełóż do dużego garnka. Dodaj pokrojoną w kostkę marchew i cebulę, wlej około 2 litry wody. Gotuj na średnim ogniu około 25 minut.
- W międzyczasie umyj i pokrój w kostkę czerwoną paprykę, oraz bakłażany. Dojrzałych bakłażanów nie trzeba oprószać solą w celu pozbycia goryczki. Także ta czynność nam odchodzi.
- Gdy marchew będzie w miarę miękka dodaj do zupy paprykę, bakłażana, wszystkie sypkie przyprawy, sos sojowy, olej rzepakowy i przeciśnięty czosnek. Krótko gotuj i dodaj na koniec fasolę wraz z wodą. Wymieszaj i oprósz natką pietruszki, jeśli trzeba to dosól zupę według swojego smaku.
Czas przygotowania (nie zawiera moczenia fasoli): 120 minut
Smacznego.
Podoba Ci się to? Udostępnij przyjaciołom